Zimní přikrmování ptáků na krmítku

V zimě, za silných mrazů či za vysoké sněhové pokrývky mají živočichové v přírodě ztížené podmínky pro hledání potravy. Některým skupinám živočichů je možné v zimě pomoci s jejím sháněním, jako třeba volně žijícím ptákům dokrmováním na krmítku.

Každý z nás asi do krmítka někdy zasypával či kolem něj pozoroval hemžení ptáků, ale jsou Vám známa veškerá pravidla správného přikrmování, abyste ptačím svěřencům spíše neublížili?

Nejdůležitější je, co našim ptákům poskytneme za potravu. Pro menší ptáky jsou vhodná olejnatá semena, jako je slunečnice, mák, řepka či lněné semeno. Můžeme použít i drcené vlašské ořechy či tykvová jádra. Ptáci nepohrdnou ani semeny ze šišek jehličnatých dřevin (borovice a smrku).

Pro ptáky živící se semeny (př. pěnkavy, vrabci, zvonci) je vhodné koupit speciální semennou krmnou směs nebo použít zbytky z čištění obilí. Použít můžeme i semena z různých plevelných rostlin.

Kosům a kvíčalám (tzn. ptákům živícími se dužnatými plody) můžeme připravit jablka či jeřabiny.

Do krmítka zasypávejte pravidelně každý den v menších dávkách od října do dubna. V případě větších mrazů či déletrvající sněhové pokrývce dávky krmení zvyšujte. Slupky a staré nespotřebované krmivo vždy při novém zasypání z krmítka odstraňte.

Výborná je i tuková směs z rozpuštěného loje smíchaného se směsí semen.

V žádném případě do krmítka nepatří čerstvé či plesnivé pečivo, není také vhodné ani příliš tvrdé pečivo jako např. chléb, zbytky mastných, kořeněných či solených jídel. Důležité je dávat pozor i na plesnivou potravu a dužnaté plody a semena uschovávat na suchém a vzdušném místě. Po pozření této špatné potravy může dojít u ptáků k zažívacím potížím, které nezřídka mohou skončit úmrtím.

No a které druhy na krmítku je možné očekávat? Ve městech to jsou hrdličky, sýkora koňadra, kos černý, sýkora modřinka či zvonek zelený. Podmínkou je v okolí krmítka mít několik vzrostlých stromů či jinou zeleň pro možnost schování. Na venkově je možné očekávat i další druhy sýkor – babku či uhelníček, kvíčaly, hýly či brkoslavy. Na samotách může na rozházené zbytky potravy pod krmítkem přijít i koroptev či bažant.

Více informací o zimním přikrmování ptáků je možné získat i na emailové adrese poradna[zavináč]csopsumava.cz.

                      

sýkora koňadra

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *