Jaro je nejen časem, kdy se příroda probouzí, vše rozkvétá, ptáci zpívají a vše se raduje z nového života, ale bohužel také časem, kdy na řadě míst končí pod koly projíždějících vozidel svůj život žáby, které táhnou do vodních ploch za rozmnožováním.

Je tomu tak bohužel i na některých místech na Šumavě a v Pošumaví. Úhynem obojživelníků pod koly aut dochází nejen k zbytečnému usmrcování zvláště chráněných živočichů, ale také k úbytku člověku prospěšných zvířat a navíc množství přejetých žab je i z hlediska bezpečnosti provozu nebezpečné.

Členové ZO ČSOP Šumava zabezpečují už několik let dvě nejvíce nebezpečné lokality na Vimpersku. Tou první je komunikace první třídy mezi Lčovicemi a Zlešicemi a druhým místem jsou dva úseky kolem Šumavských Hoštic (silnice na Prachatice a silnice na Buk).

Vlastní zajištění komunikací se děje tak, že se podél nich instalují mobilních zábrany ze stavební perlinky. Každých cca 20 metrů jsou v zemi instalovány sběrné nádoby, do kterých obojživelníci, kteří nemohou projít přes zábranu, následně spadnou. Minimálně 1x denně dochází k vybírání těchto nádob a přemísťování obojživelníků přes komunikaci k vodní ploše. U Lčovic mají zábrany 200 metrů, u Hoštic jsou delší a měří přes půl kilometru. Transfery pak budou ukončeny v momentě, kdy živočichové přestanou zcela migrovat.

V současné době jsou nainstalovány zábrany u Lčovic, po Velkonocích budeme instalovat zábrany v okolí Šumavaských Hoštic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *