ENVIROSKOP – projekt zaměřený na netradiční poznávání

V posledních dvou letech probíhal v jižních Čechách projekt zaměřený na mapování environmentálně zajímavých cílů s následným vytvořením nových webových stránek a mobilní aplikace. Nositelem tohoto projektového záměru byla krajská síť environmentálních center Krasec a zástupci členských organizací v terénu mapovali lokality a místa vhodná pro zařazení do tohoto projektu. Výsledkem tedy je zmapování prvních 400 cílů tzv. zelené nebo šetrné turistiky. Jsou to tedy především takové cíle, která nejsou prozatím tolik známé a masově turisticky navštěvované. Realizátoři se zaměřili na místa jako řemeslné dílny, místa s nabídkou místní produkce, místa s příklady šetrných přístupů v zemědělství nebo ve využívání zdrojů energie, méně známá, ale turisticky přístupná chráněná území, památné stromy či aleje, zážitkové nebo questingové trasy, environmentální akce a atrakce pro děti. Enviroskop tak nabízí pestrou škálu výletů, které ocení příznivci šetrné turistiky, rodiny s dětmi i milovníci toulek přírodou a krajinou.

Oblast okresu Prachatice a Šumavy měla na starosti právě ZO ČSOP Šumava, která mezi tyto lokality vhodné pro cestování a poznávání zařadila např. Vimperské arboretum, Getsemanskou zahradu, Netradiční tkalcovnu Na Vlně v Bošicích, Přírodní zahradu KY.BY v Chlumanech, Medové slavnosti ve Včelné pod Boubínem, veřejné pečení chleba a obecní pec v Lenoře, farmu Michlovka, jízdárnu Zámek Skalice, tradiční společenskou akci Volarský sekáč či průvodcovské služby národním parkem a chráněnou krajinnou oblastí Šumava tzv. „Průvodce divočinou“  a mnoho dalších cílů pro netradiční výlety jižními Čechami.

Vymapovaná místa pak byla patřičně popsána a byla doplněna fotografiemi. Následně byly spuštěny webové stránky www.enviroskop.cz, které v sobě zahrnují interaktivní mapu pro plánování výletů nebo filtry pro výběr nejvhodnějšího místa pro poznávání. Stránky byly přeloženy do anglického a německého jazyka a navíc k nim byla vytvořena i mobilní aplikace přímo pro využití v terénu. Webové stránky i aplikace jsou připraveny pro použití pro všechny milovníky moderního životního stylu, kteří chtějí trávit čas cestováním po cílech šetrné turistiky a touží strávit svůj volný čas nebo dovolenou v přírodě. Množství cílů není konečné, budou dále doplňovány, a to nejen realizátory tohoto projektu, ale věříme, že i samotnými uživateli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *