Vimperští ochránci oslavili Den Země úklidem další černé skládky

O tom, jak náročné je uklízet černou skládku, se přesvědčili členové a příznivci Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava (ZO ČSOP Šumava), kteří v sobotu 18. dubna odstranili skládku ve stráni poblíž trafostanice za firmou Rohde & Schwarz ve Vimperku.

Černá skládka se využívala především v minulosti a nahromadilo se na ní velké množství pneumatik, železného i drobného domácího odpadu. Byly nalezeny části autovraků, elektroodpad a bohužel i odpad stavební. Nejkurióznějšími úlovky dobrovolných ochránců byl velký satelit, kryt na pouliční lampu či boiler na ohřev vody.

Téměř deseti dobrovolníkům se podařilo ze skládky odstranit okolo tuny a půl odpadu, z čehož se vytřídilo 300 kg železa a asi 50 kg skla.

Akce proběhla u příležitosti výročí Dne Země (22. dubna) v rámci celosvětové kampaně Clean up the Word (Ukliďme svět!), kdy se do uklízení svého okolí zapojují tisíce dobrovolníků na celém světě.

Doufejme tedy, že černá skládka ve stráni je již minulostí a lidé si konečně uvědomí, že odpad patří do sběrných dvorů nebo na řízené skládky a ne do volné přírody.
 
 
Sesbíraný odpad z černé skládky u Vimperka (foto J. Hromas) 
 
 
Odstraňování pneumatik z černé skládky byla největší dřina (foto J. Hromas)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *