V přírodě začaly kvést první jarní druhy orchidejí

Jaro je v plném proudu a řadě míst v Pošumaví a na Šumavě začaly na příhodných místech kvést první jarní druhy orchidejí naší přírody. Pojďme se podrobněji podívat na dva z těchto jarních druhů.

První z nich je prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), který kvete v květnu a červnu. Jeho květy jsou tmavě nachové, ojediněle až růžové. Listy má většinou skvrnité a dosahuje výšky až 40 cm. Lze ho najít na podmáčených až sušších loukách, které však nejsou intenzivně obdělávány a hnojeny. Na příhodných místech se vyskytuje i ve stovkách jedinců.
 
 
 
Prstnatec májový – rostlina
 
 
 
Prstnatec májový – květ
 
 
Další z orchidejí, která kvete v květnu je vstavač kukačka (Orchis morio). Jeho květy jsou také nachové, ojediněle růžové a vzácně se objevují i bíle kvetoucí jedinci, tzv. albíni. Oproti prstnatci májovému ho rozeznáme podle menšího vzrůstu, dosahuje výšky max. 30 cm, menším a chudším květenstvím a tím, že má květní lístky mimo pysk uzavřeny v přilbu (viz. foto). Vstavače kukačky nalezneme roztroušeně až vzácně na sušších krátkostébelných loukách či pastvinách.
 
 
Vstavač kukačka – rostlina

 

 

 

Vstavač kukačka – květ

 
 
Další druhy, které kvetou na Šumavě v časném létě, si představíme později.

 

Naše organizace se orchidejím věnuje ve svém projektu Orchideje Vimperska, který realizuje v rámci programu Ochrana biodiverzity ČSOP. V tomto projektu mapujeme a vytváříme databázi nalezených druhů a jejich lokalit na Šumavě a v Pošumaví.

Pokud byste při Vašich toulkách v přírodě na některý z těchto druhů narazili, podejte nám o tomto nálezu zprávu. Děkujeme. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *