Připojte se k Hodině Země 2010!

V den, kdy se bude měnit zimní čas na letní, tj. ze soboty 27. března na neděli 28. března proběhne po celém světě kampaň s názvem „Hodina Země 2010“.

Hodina Země je celosvětová kampaň, do které se prostřednictvím zhasnutí světel zapojuje samospráva měst, vedení velkých společností a firem a také veřejnost. Ti všichni mohou ve 20.30 hodin vypnout na hodinu (někdy i na celou noc) své osvětlení a světla a tímto gestem ukázat, že je možné vzájemně se domluvit a účinně čelit globálnímu oteplování.

Hodinu Země pořádá největší světová ochranářská organizace – WWF (World Wildlife Fund). Ta v letošním roce oslovila Český svaz ochránců přírody, aby akci koordinoval v České republice.

Historie Hodiny Země se datuje k 31. březnu 2007, když více než 2,2 miliónu domácností a firem v australském Sydney vypnulo na hodinu svá světla.

Uply­nul jeden rok a Hodina Země dosáhla již do 370 měst a obcí, ve více než 35 zemích, v 18 časových pásmech. Kampaň se proměnila z události v Sydney v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. Odhadem 50 až 100 milionů lidí po celém světě zhaslo v roce 2008 v rámci Hodiny Země svá světla a světově známé dominanty, včetně mostu Golden Gate v San Francisku, římského Kolosea, reklamy na Coca-Colu na náměstí Times Square nebo hotelu Jumeirah v Dubaji na jednu hodinu potemněly.

Ve svém třetím roce se Hodina Země 2009 zapsala do historie jako dosud nej­rozsáhlejší dobrovolná akce vůbec, představovala první celosvětové vyjádření názoru. I úspory energie ukazují, že stovky milionů lidí hlasovaly pro Zemi tím, že svá světla vypnulo 4159 měst v 88 ze­mích včetně 79 hlavních měst a 9 z 10 nejlidnatějších velkoměst. Mezi světově známými stavebními památkami, které podpořily akci zhasnutím, byla např. Sfinga a pyramidy v Gíze, socha Krista Spasitele v Brazílii nebo pařížská Eiffelova věž.

 

Této akce se na Šumavě zúčastní na návrh naší organizace Město Vimperk a Správa NP a CHKO Šumava, které souhlasily a vypnou na celou noc osvětlení Vimperského zámku a Městské zvonice.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *