Ochránci přírody mají na jaře plné ruce práce

V těchto jarních dnech vrcholí práce Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava (ZO ČSOP Šumava) na několika přírodovědně zajímavých místech ve vimperské krajině.

Jedním z těchto míst je evropsky významná lokalita Jaroškov, nacházející se u stejnojmenné osady u obce Stachy. Na lokalitě byla vyhrabána stařina a bude následovat dvojí posečení plochy za účelem vytvoření nejoptimálnějších podmínek pro růst kriticky ohroženého hořečku českého, který je znám v celé České republice jen z několika málo míst.Podobné opatření již vimperští ochránci provedli na jižně orientované mezi u osady Peckov u Vacova, kde se takto obnovuje biotop pro historicky zjištěného modráska černoskvrnného, kriticky ohroženého motýla naší fauny. 

Ochránci přírody pracují i na malé louce u osady Bořanovice, kde se připravují podmínky pro likvidaci invazních bolševníků velkolepých. V současné době se zde pálí staré rostliny a v průběhu roku bude následovat čtyřnásobné posečení celé plochy.

Všechny tyto práce by měly být financovány z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí ČR, do jehož výzvy ochránci připravili celkem sedm svých projektových záměrů.

Z dalších projektů to jsou odborná ošetřování stromů – památného Podlešákova jilmu v Boubské a ve spolupráci s obcí Bohumilice ošetření stromů na místním hřbitově.

Mimo ošetření stromů by v Bohumilicích měly být na podzim vysázeny i dvě stromořadí.
 
 
Vyhrabávání a odnos stařiny z lokality na Jaroškově (foto J. Hromas)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *