I když se v posledních dnech ochladilo a počasí ještě připomíná zimu, jaro je ale už bezpečně tady. To dokazuje nejen probouzející se příroda a rozkvétající rostliny, ale i živočichové jako třeba obojživelníci, kteří začali migrovat do vodních ploch za rozmnožováním. Bohužel na některých místech končí jejich cesta pod koly vozidel, protože migrace vede právě přes komunikace.
Je tomu tak i na některých místech na Vimpersku. Úhynem obojživelníků pod koly aut dochází nejen k zbytečnému usmrcování zvláště chráněných živočichů, ale také k úbytku člověku prospěšných zvířat a navíc množství přejetých žab je nebezpečné i z hlediska bezpečnosti provozu.
Členové a dobrovolníci ZO ČSOP Šumava se opět v letošním roce rozhodli zabezpečit dvě pro žáby nejvíce nebezpečné lokality na Vimpersku. Tou první je komunikace první třídy R4 u Lčovic a druhou jsou dva úseky kolem Šumavských Hoštic (silnice na Prachatice a silnice na Buk).
A jak vlastně zabezpečení takové migrační cesty vypadá? Podél silnice se nainstalují mobilní zábrany ze stavební perlinky. Každých 20 metrů jsou v zemi zakopány sběrné nádoby, do kterých obojživelníci, kteří nemohou projít přes zábranu, následně spadnou. Minimálně 1x denně dochází k vybírání těchto nádob a přemísťování obojživelníků přes komunikaci k vodní ploše. Ideálním počasím pro tah obojživelníků je teplota nad 5 °C a vlhko, proto se pak musí k zábranám i 2x až 3x denně. U Lčovic mají zábrany 200 metrů, u Hoštic jsou delší a měří přes půl kilometru.
Ročně se takto zachrání stovky žab. U Lčovic to bylo loni přes 800 jedinců, u Šumavských Hoštic předloni okolo tisíce žab.