V letošním roce uspěla ZO ČSOP Šumava s dalším projektovým záměrem na zpřístupnění přírodovědného místa veřejnosti v rámci programu „NET4GAS Blíž přírodě“. Tentokrát se tak stane ve Vimperku na Velké Homolce.

Velká Homolka je přírodovědně zajímavé místo, které je v péči ZO ČSOP Šumava. „Máme zde zpracované biologické průzkumy se zajímavými výsledky. Vyskytuje se zde okolo 180 druhů rostlin a několik desítek chráněných druhů živočichů, kdy nejzajímavější je především hmyz – motýli modrásci. Lokalitu máme navíc zařazenou v Šumavském pozemkovém spolku a již několik let se zde aktivně staráme o pozemky prostřednictvím kosení, pasení ovcemi a prací s náletovými dřevinami“, říká Jan Bednařík, představitel ZO ČSOP Šumava.

Na Homolce tak v rámci projektu budou umístěny dřevěné lavičky, na kterých bude umístěn informační systém o historii, současnosti a přírodovědném významu Homolky. Bude to proto, aby se návštěvníci lokality dozvěděli více o jejím významu. Pro menší návštěvníky dojde k umístění interaktivního zastavení a k lokalitě bude vydán i informační leták s mapkou, jak se po lokalitě pohybovat. Ve vrcholové části se také opraví sakrální památka – kamenný kříž z roku 1899. Kříž je v současné době porostlý mechem a lišejníky, socha Krista a nápis „INRI“ je zčernalý. Patrně od doby umístění na toto místo nebyl ošetřen. Záměrem bude kříž šetrně ošetřit chemickou cestou a dojde k restaurování korpusu a nápisového pásku. Součástí projektu jsou i některé vyřezávky dřevin, které již proběhli na jaře a drobná úprava cestního systému.

Velká Homolka, tak bude vedle Podlešákova jilmu, Sudslavického okruhu a Bohumilické aleje již čtvrtou lokalitou v Pošumaví, která bude takto zpřístupněna a představena veřejnosti. Oficiální otevření je naplánováno na září 2015.

cimg2505

cimg3626

k ve vrcholov sti velk homolky

p1080049

net4gas_logo_colour_cmyk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *