Jak dopadly letošní „žabí transfery“ na šumavských lokalitách?

Jaro se přehouplo do své druhé poloviny a tak jsme sbalili podél komunikací dočasné migrační bariéry, které bránily obojživelníkům vstupovat do komunikací, kde jim při jejich cestě za rozmnožováním hrozilo přejetí od automobilů. Jejich tah už skončil.

V letošním roce zajišťoval Český svaz ochránců přírody Šumava (ČSOP Šumava) dva úseky o celkové délce 530 metrů u Šumavských Hoštic a pak ve spolupráci se spolkem Šumava domovem a dalšími dobrovolníky dva úseky na Volarsku, konkrétně u Pivovarského rybníka (zde se stavělo 300 metrů zábran) a u Chlumského rybníka na trase Volary – Horní Planá (zde bylo postaveno 250 metrů zábran). Na všech těchto lokalitách se navíc stavěly i tzv. „protizábrany“, kdy se pomáhá obojživelníkům vracet se z rybníka po vykladení vajíček zpět přes silnici do krajiny.

A jak to tedy letos vlastně dopadlo? Na lokalitě u Šumavských Hoštic bylo směrem k rybníku přeneseno 472 ropuch obecných, směrem od něj pak 180 jedinců stejného druhu.

Ve Volarech u Pivovarského rybníka bylo cestou k rozmnožovacímu místu zachyceno a přes silnici přeneseno 1 383 jedinců ropuchy obecné, 119 čolků obecných a 112 čolků horských. Na bariérách zpětného tahu bylo zaznamenáno 2 503 ropuch obecných, 32 skokanů hnědých, 19 čolků obecných a 6 čolků horských.

A na třetím úseku (letos zabezpečovaném poprvé) u Chlumského rybníka, bylo k místu rozmnožování přeneseno 603 ropuch obecných, 14 skokanů hnědých, 2 čolci obecní a jeden čolek horský. Na zpáteční cestě pak 487 ropuch obecných a po jednom jedinci čolka obecného a horského.

Celkově bylo přeneseno neuvěřitelných 5 935 obojživelníků. Všem, kdo přiložili letos ruku k dílu, patří velké díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *